STOPA - Školské noviny ZŠ Nobelovo nám. 6, Bratislava 

(Obsah)   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20

4. číslo / 12. ročník

Školský rok 2006/2007

Strana 7


Tomáš - reprezentant školy
jún 2007

Vedeli ste, že máme na škole Slovenského reprezentanta? Je ním žiak 9. ročníka, Tomáš Mazúr, ktorý sa venuje orientačnému behu. Zúčastnil sa Školských majstrovstiev sveta v orientačnom behu, ktoré boli v apríli minulého roka. Ide v stopách svojho brata, ktorý je juniorským reprezentantom SR a bol tiež žiakom našej školy.
Ahoj Tomáš, dozvedeli sme sa o Tebe, že si reprezentant Slovenskej republiky v orientačnom behu. Je na tom niečo pravda? No áno, reprezentant som už asi 1 rok. Ako často musíš trénovať aby si mohol byt v reprezentácii? Trénujem každý deň cca 8 km a potom ešte tempá, čo sú ďalšie asi 2 km. Ako to stíhaš popri škole toľko trénovať? Keď prídem domov, hneď idem behať, potom sa učím (trochu) ak sa to dá za to pokladať...:)) Napríklad Hviezdoslavov Kubín som sa učil za behu, lebo som nestíhal. Na čo momentálne "ladíš" formu? No momentálne na Školské majstrovstvá sveta v orientačnom behu, ktoré budú v Škótsku na budúci rok 2008.
Mávate tréningy aj spolu...organizované, alebo behávaš sám? Behávam sám a môžem povedať, že je to hrozná nuda.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme Ti veľa športových úspechov!
Spoluredaktori :)
Ďakujem a nech sa Vášmu - nášmu časopisu darí!

 

Tomáš Mazúr, redaktor Stopy

Orientačný beh

je šport, ktorý vznikol približne pred 100 rokmi v Škandinávii, odkiaľ sa postupne rozšíril do celej Európy a neskôr aj na ostatné kontinenty. V súčasnosti sa svetové súťaže organizujú po celom svete vrátane exotických krajín (Čína, Thajsko, Japonsko, Nový Zéland, Austrália, Južná Afrika a iné). Prvé podujatie v orientačnom behu na území vtedajšieho Československa bolo pred vyše 70-timi rokmi. Orientačný beh je moderné športové odvetvie vytrvalostného charakteru, ktorého podstatou je schopnosť správnej a rýchlej orientácie v neznámom teréne. Pretekár má určený štart a cieľ trate a určitý počet kontrolných stanovíšť medzi štartom a cieľom, ktoré musí nájsť v stanovenom poradí. Cestu od štartu cez jednotlivé kontrolné stanovištia do cieľa si volí každý pretekár sám podľa vlastnej úvahy za pomoci mapy, buzoly a popisu kontrolných stanovíšť, tak aby dosiahol čo najrýchlejší čas. O úspechu pretekára teda rozhoduje nielen rýchlosť behu ale aj schopnosť rýchleho rozhodovania a správnej orientácie. Orientačný beh sa zaraďuje medzi takzvané ekologické zelené športy, teda športy ktoré nezaťažujú životné prostredie. Orientačný beh je šport úzko previazaný s prírodou, pretože sa odohráva v lesoch, na lúkach alebo v parkoch. Postupom času sa vyvinulo nielen niekoľko disciplín orientačného behu odlišujúcich sa dĺžkou trate ale aj niekoľko foriem orientačného behu (orientačný beh, lyžiarsky orientačný beh, orientačná cyklistika, orientačný beh pre vozíčkárov). V posledných rokoch v snahe priblížiť tento šport väčšiemu počtu ľudí bola vyvinutá špeciálna disciplína šprint, ktorá sa odohráva priamo v centrách miest alebo v mestských parkoch.


       <<predchádzajúca>>                  <<  nasledujúca  >>